Sayfalar

8 Mart 2012 Perşembe

Dünya Kadınlar Günü!!

 Herkese günaydın..Bugün dünya kadınlar günü..Biz kadınların,annelerin,kardeşlerin,eşlerin,kız evlatların günü..Bende ilk önce kendimin sonrada beni ziyaret eden, etmeyen tüm kadınların,annelerin,eşlerin ve kız evlatların Kadınlar Gününü Kutluyorum..

Nette gezinirken Dünya kadınlar gününün tarihçesine ve Türkiye'de ne zaman kutlanmaya başladığına dair bir kaç bilgi gördüm..Sizlerlede paylaşmak isredim..

Dünden Bugüne Dünya Kadınlar Günü
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır


 Türkiye'de 8 Mart Kadınlar Günü
İlk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlayan 8 Mart, 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programında Türkiye de etkilenmiş, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapılmıştır. 1980 askeri darbesinden sonra dört yıl anılmadı 8 Mart. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.
Kadınlar 80'li yıllarda 8 Mart'ı izinli yürüyüş ve şenliklerle kutlayamamışlarsa da, küçük gruplar mütevazı kutlamalarını sürdürdüler. 90'lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 Mart daha geniş bir katılımla kutlanılır oldu.


12 yorum:

 1. Canım seninde kadınlar günün kutlu olsun ...

  YanıtlaSil
 2. Adını bilmediğim için, hitap etmem zor oluyor ama :)

  Bende senin ve tüm kadınlarımızın bu gününü kutluyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmim Bağnu canım..Hepimizin kutlu olsun:)

   Sil
 3. Canım hepimizin kutlu olsun..
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. cancazım nasılsın
  :)
  hepimize sağlık sıhhat afiyet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şükür iyiyim canım..Sen nasılsın?Sevgiler:)

   Sil
 5. bloğuma hoşgeldiniz çok memnun oldum
  sizinde dünya kadınlar gününüz kutlu olsun
  sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Sizde hoşgeldiniz..Bende memnun oldum..Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 7. seninde kutlu olsun canım..
  her günümüzün özel olması dileğimle..
  hayırlı cumalar..
  :)

  YanıtlaSil
 8. Çok sağol canım.Sanada hayırlı cumalar..Her günümüz güzel geçsin.Sevgiler:)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için değerlidir:)